ترومبوز ورید عمقیDVT
بیماری است که در اثر تشکیل لخته خون در یک ورید عمقی (معمولا پشت ساق پا یا جلوی ران ) به وجود می آید
 
با تشکیل لخته و افزایش حجم آن ورید ممکن است مسدود شود اگر لخته خون جدا شده و به مویرگ های ریه برسد می تواند بیماری کشنده آمبود ریوی و... را ایجاد کند.
 
علل عمده بیماری ترومبوز ورید عمقی: بیهوشی, عمل جراحی و بی تحرکی های ناشی از آن ,آسیب دیواره عروق و مشکلات انعقادی می باشد.
 
در صورت اختلال ارثی انعقادی , چاقی , بارداری , سابقه قبلی ابتلا به DVT و افزایش سن ریسک ایجاد آن افزایش می یابد.
 
معمولا ریسک ایجاد DVT و آمبولی ریه پس از عمل جراحی تا یک ماه باقی میماند که توصیه می گردد نکات زیر را به خاطر بسپارید.
 
ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۱/٥/۱۳ | ۱:۱٩ ‎ق.ظ | نویسنده : میربلوچزهی | نظرات ()

آمبولی ریوی عبارت است از انسداد شریان ریه توسط جسمی خارجی که در خون وجود دارد . در اثر این عارضه اکسیژن کافی به شش ها نمی رسد .

خون داخل سیاهرگهای عمقی گاهاً در شرایط بی حرکتی طولانی بعلت تجمع و ساکن ‏بودن در این شرایط مستعد تشکیل لخته می شود. مسافرت طولانی مدت با وسایل نقلیه، ‏بستری در بیمارستان مخصوصاً بعد از عمل جراحی و یا شکستگی اندام تحتانی عوامل ‏خطرساز می باشند.

برخی از افراد به صورت ژنتیکی استعداد به تشکیل لخته های وریدی ‏دارند و ضمناً برخی داروها از قبیل داروهای ضدبارداری خوراکی با افزایش خطر این ‏عارضه همراه می باشند. ‏

تشکیل لخته وریدی اندام تحتانی( ‏DVT‏ )با درد و تورم و گرمی اندام تحتانی مبتلا همراه ‏بوده و معمولاً عضلات پا سفت شده و پوست ملتهب به نظر می رسد. در صورت ایجاد ‏این علایم فرد مبتلا باید از ایستادن برروی پا پرهیز کرده و اندام درگیر شده بی حرکت ‏حفظ شود.

مراجعه فوری به بیمارستان الزامی است. بیمار معمولاً برای یک هفته در ‏بیمارستان بستری شده واز داروهای ضد انعقادی استفاده می شود. در اغلب موارد داروی ‏وارفارین برای مدت ۶-۳ ماه توصیه می شود. ‏

خطرناکترین عارضه ایجاد شده براثر تشکیل لخته های وریدی کنده شدن لخته می باشد. ‏لخته کنده شده از طریق سیاهرگ های بزرگ و پس از عبور از حفره های راست قلب ‏وارد سرخرگ ریوی شده ودر این سرخرگها گیر کرده و منجر به انسداد آنها می شود. ‏

این عارضه خطرناک که اصطلاحاً آمبولی ریه نام دارد با تنگی نفس ناگهانی و گاهاً درد ‏قفسه سینه و یا غش (سنکوپ) همراه افت فشار خون تظاهر می یابد. بیمار مبتلا باید در ‏بخش ویژه بستری شده و داروهای ضد انعقادی سریعاً تزریق شوند. گاهاً در صورت ‏وجود لخته های بزرگ در شریان ریوی استفاده از داروهای حل کننده لخته لازم می ‏باشد.

عمل جراحی باز قفسه سینه برای خارج کردن لخته در تعداد بسیار کمی از مراکز ‏درمانی کشور به صورت اورژانسی انجام می شود.

بیمار حداقل یک هفته در بیمارستان ‏بستری بوده و در صورت بهبود وضعیت بالینی با توصیه به مصرف وارفارین برای حداقل ۶ ‏ماه مرخص می شود
آمبولی ریوی هنگامی‌رخ می‌دهد که  لخته خونی از ورید‌های بخش دیگری از بدن اغلب ساق‌ پا به رگ‌های ریه وارد می‌شود.
لخته‌خون در شریان ریوی گیر می‌کند و انسدادی که در مسیر جریان خون به وجود می‌آورد ممکن است به آسیب ریه‌ها و سایر اندام‌ها منجر شود. آمبولی ریوی در بسیاری موارد مرگبار است.

 

 

 

ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۱/٥/۱۳ | ۱:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده : میربلوچزهی | نظرات ()

رئیس انجمن پزشکان متخصص داخلی گفت: مبتلایان به چاقی، فشار خون و بیماری های قلبی پس از ماه مبارک رمضان نباید در رژیم غذایی خود تغییرات عمده ای ایجاد کنند چرا که در این ماه مبارک معده، پانکراس و کبد در استراحت نسبی به سر می برند.

 


دکتر ایرج خسرونیا در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: تغییر ناگهانی رژیم غذایی پس از ماه مبارک رمضان باعث ترش کردن و ابتلا به نفخ و اسهال و یبوست متناوب می شود. از سوی دیگر مصرف زیاد مواد غذایی پس از ماه مبارک رمضان موجب می شود خون مشغول هضم و جذب غذا در دستگاه گوارش شود در نتیجه خون لازم به قلب و مغز نرسد.
وی تاکید کرد: مبتلایان به تنگی عروق باید پس از ماه مبارک رمضان رژیم غذایی کم حجم داشته باشند و از افراط در مصرف مواد چرب و شیرین خودداری و میوه جات، سبزیجات و لبنیات استفاده کنند.
رئیس انجمن پزشکان متخصص داخلی درباره علت سردرد روزه داران در ماه مبارک رمضان گفت: بیشتر افرادی که براثر روزه داری دچار سردرد می شوند افت قند و فشار خون پیدا می کنند بنابراین لازم است هنگام افطار مواد شیرین مانند قنداق، عسل، مربا یا زولبیا و بامیه مصرف کنند تا میزان قند خون آن ها افزایش پیدا کند.
خسرونیا در پایان تاکید کرد: روزه داران مبتلا به سردرد به هیچ وجه نباید پس از افطار مسکن مصرف کنند چون معده آنان خالی است بنابراین ممکن است دچار عوارض گوارشی شوند.

تاريخ : ۱۳٩۱/٥/۳ | ۸:۳٩ ‎ب.ظ | نویسنده : میربلوچزهی | نظرات ()
.: Weblog Themes By BlackSkin :.