نویسنده : میربلوچزهی ; ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۱

قلب اندام اصلی دستگاه گردش خون است. با هر ضربان قلب، خون به سراسر بدن فرستاده می شود و اکسیژن و مواد غذایی به همه سلول های بدن می رسد. قلب معمولا بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می زند، اما بر حسب ضرورت می تواند تندتر هم بزند. تعداد ضربان قلب ۱۰۰ هزار بار در روز و بیشتر از ۳۰ میلیون بار در سال و حدود ۵/۲ میلیارد بار در یک عمر ۷۰ ساله است.

بیماری های قلب و دستگاه گردش خون به ۲ گروه مادرزادی و اکتسابی تقسیم بندی می شود. منظور از بیماری مادرزادی، بیماری است که از لحظه تولد همراه نوزاد وجود دارد، اما در بیماری های اکتسابی بیماری طی دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی و بزرگسالی به وجود می آید. بیماری های مادرزادی قلب، ناهنجاری هایی هستند که در ساختار قلب از بدو تولد وجود دارند. از هر هزار تولد تقریبا ۸ نوزاد دچار بیماری های قلبی مادرزادی هستند که ممکن است خفیف تا شدید باشد. بیماری های مادرزادی قلب هنگام رشد جنین در رحم مادر به وجود می آید و در بعضی موارد دلیل آن ناشناخته است. آنچه در بیماری های مادرزادی قلب مشترک است، روند رشد غیرطبیعی و ناقص قلب و یکی از نشانه های رایج این بیماری صدای غیرعادی قلب است که به هنگام معاینه پزشکی مشخص می شود.بیماری های قلبی کودکان اکثرا مادرزادی هستند، اما به این معنی نیست که مقصر ابتلای نوزاد به بیماری، مادر است بلکه چون نوزاد از زمانی که به دنیا آمده این بیماری را همراه خود دارد، بیماری مادرزادی نامیده می شوند چرا که برخی تصور می کنند در ابتلای نوزاد به این نوع بیماری ها، مادر مقصر است در حالی که ممکن است پدر هم در ابتلا به بیماری مادرزادی قلبی سهم داشته باشد.


علت اصلی بروز بیماری های قلبی مادرزادی تا به حال شناخته نشده است. بیماری های ژنتیکی یا نواقص ژنتیکی بخش کوچکی از بیماری های مادرزادی قلبی را شامل می شوند. اما به نظر می رسد در ایجاد بیماری قلبی مادرزادی چندین عامل دخیل باشند که هنوز هم متعدد و ناشناخته باقی مانده اند.

این بیماری ها هم به ۲ دسته سیانوتیک و غیر سیانوتیک تقسیم می شوند که از جمله بیماری های شایع می توان به نقص دیواره بین بطنی اشاره کرد. البته بخش کمی از بیمارانی که دچار عارضه های قلبی می شوند، درمان ناپذیرند که ۲ دلیل عمده دارد؛ یکی مراجعات دیرهنگام به پزشک است و دلیل دوم مربوط به همزمانی مشکلات متعدد داخلی قلب می شود.

در گذشته تعداد زیادی از بیماران به دلیل عدم وجود امکانات تشخیصی و درمانی جان خود را از دست می دادند، اما در حال حاضر با توجه به رشد علم و تکنولوژی، تعداد زیادی از این کودکان زنده می مانند و زندگی عادی خود را ادامه می دهند. بنابراین نمی توان تنها یک دلیل برای این بیماری مشخص کرد. گاهی اوقات ژن معیوبی باعث این بیماری شده، اما گاهی هم اختلال کروموزومی منجر به بروز این بیماری می شود. البته درصد قابل توجهی از این بیماران، دارای دلایل چندفاکتوری هستند که شامل عوامل محیطی مانند اشعه ایکس که به مادر در عکسبرداری برخورد می کند، آلودگی هوا، دود سیگار و داروهایی که مادر در دوران حاملگی استفاده می کند و نیز بیماری های مادر در زمان حاملگی است.

یکی از مراحل تشخیص قبل از تولد، اکو جنینی است. مادرانی که یک فرزند مبتلا داشته یا به مدت طولانی در معرض اشعه بوده اند یا در دوران بارداری داروهایی مضر مصرف کرده اند، می توانند از هفته هفدهم تا هفته بیستم حاملگی، اکو قلب جنینی با دستور متخصص قلب کودکان انجام دهند چراکه از این طریق می توان تشخیص داد که بیماری پس از تولد، قابل درمان است یا نه! البته معمولا متخصصان زنان و زایمان پس از غربالگری و شناسایی اولیه هنگام سونوگرافی، بیماران را به متخصص قلب ارجاع می دهند که با روش های نوین موجود، پزشکان قلب کودکان قادر به تشخیص این بیماری در دوران جنینی هستند.

البته پس از تشخیص، جنین در طول دوره بارداری در چند نوبت ویزیت می شود و تحت نظر پزشک متخصص قلب قرار می گیرد تا در زمان مناسب، اقدام درمانی لازم برای نوزاد صورت گیرد. همچنین زایمان طبیعی، بهترین روش زایمان برای این مادران است. در حال حاضر بخش عمده ای از این بیماران به طور کامل درمان می شوند و در ادامه زندگی خود با مشکلی روبه رو نخواهند بود

تمامی انواع این بیماری امکان درمان در رحم را ندارند و برخی از آنها در خارج از کشور انجام شده، اما در ایران چنین اعمالی انجام نمی شود.در روش های جراحی، جراح از طریق قلب باز یا بسته بیمار را درمان می کند، اما در روش های مداخله ای غیرجراحی که متخصصان داخلی قلب آن را انجام می دهند با استفاده از روش های خاص بدون انجام عمل جراحی مراحل درمان طی می شود به عنوان مثال هنگامی که دریچه شش تنگ باشد می توان آن را با «بالون» باز کرد.

برخی از بیماری های مادرزادی قلبی با کبودی همراه است به طوری که مادر به هنگام مراجعه به پزشک می گوید وقتی نوزادش گریه می کند لب ها و انگشت هایش کبود می شود یا موقع شیر خوردن عرق کرده و نفس نفس می زند که مادران باید با مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنند. البته گاهی اوقات بیماری های مادرزادی قلبی علائم ندارند

برای این که بیماری های مادرزادی قلبی کاهش یابد ابتدا باید از ازدواج فامیلی جلوگیری کرد چون ممکن است ژن معیوبی در خانواده ها باشد که با ازدواج فامیلی فعال شده و یک بیماری مادرزادی قلبی ایجاد کند. همچنین دختران باید قبل از ازدواج علیه «بیماری سرخجه» واکسینه شوند چراکه سرخجه بیماری است که می تواند ۳۵ درصد نوزادانی را که مادرانشان واکسینه نشده اند به بیماری مادرزادی قلبی مبتلا کند. همچنین مادران دارای بیماری هایی مانند دیابت هنگام بارداری باید تحت نظر پزشک باشند.

بنابراین مادران باید بیشتر در ۳ ماهه اول حاملگی مراقب خود باشند چون که قلب نوزاد طی این مدت در حال شکل گیری است همچنین باید از مصرف داروهای غیرضروری در ۳ ماهه اول حاملگی اجتناب کنند و اگر مجبور به استفاده از دارو هستند، حتما با پزشک خود مشورت کنند تا عوارض داروها تحت کنترل قرار بگیرد. ممکن است همه داروها خطر نداشته باشند، اما داروهای آرام بخش، خواب آور، ضدافسردگی به روی جنین اثر مضر داشته و می توانند باعث بروز بیماری های مادرزادی قلبی شود..: Weblog Themes By BlackSkin :.