گرفتگی عروق قلب تا 70 درصد بدون علامت است

گرفتگی عروق قلب تا 70 درصد بدون علامت است

رییس چهارمین کنگره بین المللی قلب و عروق خاورمیانه گفت: گرفتگی عروق کرونر قلب تا 70 درصد هیچ گونه علامت و نشانه ظاهری همچون درد و تنگی نفس ندارد، اما این امر دلیل بر سلامتی فرد نیست بلکه مرحله نهفته بیماری قلبی است.

دکتر "محمد جواد زیبایی نژاد"  گفت: به منظور تشخیص بیماری های نهفته قلبی، باید تست های قلبی(تست ورزش و نوار قلب) انجام شود که این کار به خصوص در برخی مشاغل همچون خلبانی، باید از 40 سالگی به بعد انجام شود تا کوچکترین گرفتگی های عروق تشخیص داده شود.
زیبایی نژاد افزود: زمانی که گرفتگی عروق کرونر قلب به بالاتر از 70 درصد برسد علایم بیماری های قلبی شامل احساس درد، تنگی نفس، احساس فشار در قفسه سینه و سایر علایم ظاهری بروز پیدا می کند که عوامل خطری همچون آلودگی هوا، روند گرفتگی 70 درصدی عروق کرونر قلب را به 100 درصد می رساند و در نتیجه احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد.

* آلودگی هوا و سکته قلبی

وی با بیان اینکه آلودگی هوا، اکسیژن رسانی به قلب و ریه را دچار اختلال و بیماری های قلبی و عروقی را تشدید می کند گفت: در کسانی که دچار 70درصد گرفتگی عروق و بیماری نهفته قلبی هستند آلودگی هوا با اکسیژن رسانی نامناسب به قلب، میزان گرفتگی عروق را به 90 تا 100 درصد می رساند و در نتیجه سکته های قلبی را سرعت می بخشد.

زیبایی نژاد اضافه کرد: با حذف عوامل خطر ساز همچون کنترل چربی، قند و فشار خون، عدم استعمال دخانیات ، تغذیه سالم و وارد کردن ورزش و تحرک به برنامه عادی روزانه می توان از تنگی 70 درصدی عروق قلب پیشگیری کرد.
رییس مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: عواملی همچون چربی خون، دیابت، فشار خون و سیگار به مرور زمان به تنگ شدن عروق قلبی منجر می شود.

زیبایی نژاد با اشاره به اینکه سیگار و آلودگی هوا بروز بیماری های قلبی و سکته های قلبی را تسریع می کند گفت: بررسی های مختلف نشان داده است متوسط عمر افراد در مناطق آلوده تهران در مقایسه با نقاط دارای هوای پاک و مناطق روستایی کوتاهتر است.
رییس چهارمین کنگره بین المللی قلب و عروق خاورمیانه با بیان اینکه علاوه بر ژنتیک، مردان به علت اینکه بیشتر سیگار می کشند بیشتر دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند، گفت: تا 50 سالگی مردان بیشتر از زنان دچار سکته های قلبی می شوند، اما از سن 50 سال به بالا ریسک سکته های قلبی در مردان و زنان یکسان است.
زیبایی نژاد یادآور شد: در جوامع سیگاری خطر وقوع سکته های قلبی هم بیشتر است. در جوامع اروپایی حدود 10 سال است که به علت کم شدن مصرف دخانیات در مردان و در مقابل افزایش آن در زنان، میزان سکته های قلبی در مردان کمتر شده، اما در زنان به علت مصرف بیشتر سیگار سکته های قلبی بیشتر شده است.
* کاهش سن سکته های قلبی در ایران و خاورمیانه
رییس چهارمین کنگره بین المللی بیماری های قلبی و عروقی با اشاره به اینکه سکته قلبی زیر 55 سال سکته قلبی زودرس محسوب می شود گفت: سن وقوع سکته های قلبی در ایران و منطقه به سنین زیر 50 و 55 سالگی به خصوص در مردان رسیده است، این در حالیست که دوران میانسالی یعنی 55 تا 60 سالگی از نظر بازدهی ، بهترین عمر انسان محسوب می شود.
* مصرف خودسرانه دارو و بیماری قلبی
وی، با بیان اینکه هنوز ارتباط بین مصرف آنتی بیوتیک‌ها و عوارض آن بر روی سیستم قلب و عروق ثابت نشده است، گفت: از عوارض جانبی بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها اثر نابجای آنها بر روی ماهیچه قلب است؛ از این رو مصرف خودسرانه داروها توصیه نمی‌شود.
رییس چهارمین کنگره بین المللی قلب وعروق خاورمیانه، از پرفشاری خون، افزایش چربی خون، دیابت، استعمال دخانیات، چاقی و بی تحرکی به عنوان عوامل خطرساز در بروز بیماری‌های قلب و عروق یاد کرد و افزود: هم اکنون بیش از 70 درصد بودجه درمان، پیشگیری و تشخیص دولت‌ها صرف بیماری‌های قلب و عروق می‌شود.

* ارتباط استرس و سکته قلبی
وی، استرس را عامل دیگری برای بروز سکته قلبی برشمرد و افزود: استرس‌ها از دو مسیر(کانال) میزان بروز بیماری‌های قلب و عروق را افزایش می‌دهند؛ به این صورت که در زمان استرس هورمون‌های شیمیایی نظیر اپی نفرین ترشح و باعث تنگی عروق قلب و تشدید آترواسکلروز و پرفشاری خون می‌شود. این در حالی است که استرس از مسیر دیگری باعث کاهش تحرک فعالیت‌ جسمی و ورزش هم می‌شود.
رییس چهارمین کنگره بین‌المللی قلب وعروق خاورمیانه، استرس را متفاوت از زندگی پرمشغله عنوان کرد و در تعریف استرس یادآور شد: در استرس میزان ضربان قلب و فشار خون افزایش می‌یابد.

* چاقی و بیماری قلبی
زیبایی نژاد، مهم‌ترین عامل پیشگیری از بروز بیماری‌های قلب و عروق را کاهش عوامل خطر ، همچون چاقی و اضافه وزن برشمرد و افزود: در پدیده چاقی، چربی و پلاکت در عروق کرونر رسوب می‌کند به همین علت باید در رژیم غذایی میزان مصرف چربی‌های اشباع شده به حداقل برسد و میزان مصرف چربی اشباع نشده افزایش یابد.
وی، چربی‌های اشباع شده را شامل دو نوع چربی حیوانی و نباتی (امحا و احشا حیوانات نظیر دل، جگر، کله پاچه، چربی گوشت قرمز) عنوان کرد و گفت: چربی‌های غیر اشباع در دو دسته از مواد غذایی نظیر انواع ماهی‌ها (امگا3) و انواع مغزها همچون پسته، آجیل یافت می‌شود.
رییس چهارمین کنگره بین‌المللی قلب وعروق خاورمیانه، چربی‌ها را سرمنشا بسیاری از هورمون‌های شیمیایی بدن عنوان کرد و افزود: باید موازنه خاصی بین چربی‌های اشباع شده و اشباع نشده برقرار شود.

وی با توصیه نسبت به مصرف ماهی به صورت دو بار در هفته گفت: مصرف ماهی و آبزیان در کاهش بروز سکته های قلبی نقش موثری دارد و مصرف قرص روغن ماهی جز در موارد خاصی که فرد نسبت به مصرف ماهی ها حساسیت دارد توصیه نمی شود.

/ 16 نظر / 268 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مونا

سلام من 30 سالم هست و نه چربی خون دارم و نه اضافه وزن یه مدتی بود که در قفسه سینم احساس فشار سنگینی می کردم و سوزشی که به سمت چپم می زد و گاهی به فکم بعد از آزمایشات فهمیدم که گرفتگی عروق قلب دارم و همچنین تنگ شدگی مجاری تنفسی نمی دونم چرا با این که چربی ندارم اینجوری شدم البته استرس و فشار عصبی زیادی دارم لطفا اگر می تونید من رو راهنمایی کنید

مینا

مرسی

خیلی خوب بود

ا _ش

سلام_ خیلی خوب بود . متشکرم .

طناز

سلام من بابام احساس تنگیه نفس میکنه حس میکنه نمیتونه نفسشو بیاره بالا ممکنه که این بیماری رو داشته باشه

سیاوش

مقاله بسیار مفیدی بود - موفق باشید

مصطفي

بسيار جالب و قابل استفاده بود. با اينكه مطالب زيادي در باره عروق كرونر خواندم ولي اين مطالب شما به نكات اساسي پرداخت و مطالب مهم تر درشت و خط كشي شد. با تشكر از تلاشتان

مظاهر

از اینکه اطاع رسانی میکنید ممنونم

زهرا

خوب بود و مفید

خوب بود متشکریم